Mamy ogromny zaszczyt i przyjemność przeprowadzić cyfrową inwentaryzację wnętrz, zaplecza technicznego i sceny Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie

Za nami pierwsza wizyta w zabytkowym obiekcie i skaning3D konstrukcji z lat 60. ubiegłego wieku, czyli zdalna identyfikacja położenia blisko miliona punktów na sekundę.
Niesamowita dokładność skanów 3D i oprogramowania BIM Archicad 24, pozwala nam tworzyć z bardzo dużą precyzją wirtualne modele rzeczywistych obiektów budowlanych.
Dzięki powstałemu w ten sposób szczegółowemu modelowi 3D, możliwe jest dokładniejsze i bardziej przemyślane planowanie elementów scenograficznych sztuki teatralnej oraz wykorzystanie inwentaryzacji przy modernizacji zaplecza technicznego przez zamawiającego.

Co warto wiedzieć?

Teatr Wielki jest największym teatrem operowym na świecie, znajduje się przy placu Teatralnym 1 w Warszawie.

Budynek był wzorowany na teatrze S. Carlo Nicoliniego w Neapolu. Kamień węgielny położono 19 listopada 1825, w 150. rocznicę utworzenia Teatru Narodowego.

Pierwsze przedstawienia – opera “Cyrulik sewilski” Gioacchina Rossiniego oraz balet “Zabawa tancerska” Karola Kurpińskiego – odbyły się 24 lutego 1833 roku.

Podczas obrony Warszawy we wrześniu 1939 roku gmach został zbombardowany. Ocalała fasada od strony placu Teatralnego i ul. Wierzbowej, lewe skrzydło oraz część zabudowań oficynowych wewnątrz podwórza. Po wojnie zniszczenia budynku oszacowano na ok. 75 proc.

W lutym 1951 roku ogłoszono konkurs na odbudowę Teatru Wielkiego. Pierwszą nagrodę zdobył projekt Bohdana Pniewskiego, opracowany przy współpracy Małgorzaty Handzelewicz, Władysława Jotkiewicza i Stanisława Krajewskiego. Zespół architektów zaprojektował nowe wnętrza teatru. Widownia w kształcie podkowy powstała w miejscu, w którym wcześniej znajdowała się scena. W ten sposób powstała jedna z największych scen operowych na świecie, o całkowitej powierzchni 1150 m² i wysokości 35 m.

Teatr Wielki miał być jedną z najnowocześniejszych scen w Europie, więc do jego wyposażenia zaangażowano szereg firm zagranicznych. Zainstalowano m.in. scenę obrotową, sześć zapadni, osiem mostów świetlnych nad sceną, trzy systemy telewizji i posadzkę plastikową dla baletu. Powstało 27 pracowni i warsztatów.
Dziś przyszedł czas na odnowienie zaplecza technicznego z pomocą oprogramowania BIM – Archicad24 i technologii skaningu laserowego.

Scan to BIM – w tym się specjalizujemy.