Projektujemy ponad stan!
Zobacz najlepsze realizacje biura projektowego Stan Design
oraz case study wybranych projektów w oparciu o technologię BIM
i oprogramowanie Archicad
Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie
Teatr Wielki – Opera Narodowa to budynek pierwotnie wzniesiony w latach 1825–33 wg projektu A. Corazziego przy pl. Teatralnym w Warszawie. Zaprojektowany przez niego gmach należał do najnowocześniejszych realizacji teatralnych w tej części Europy.
Kilkakrotnie przebudowywany gmach teatru w okresie II wojny światowej został zburzony i wypalony. Bezpośrednio po wyzwoleniu Warszawy rozpoczęto zabezpieczanie ocalałych fragmentów gmachu. W pierwszym etapie odbudowano wg projektu Romualda Guta Teatr Narodowy, który rozpoczął działalność w 1949 roku wraz z otwarciem Sali Teatru Narodowego oraz Sal Redutowych.
W 1951 roku zorganizowano konkurs architektoniczny na projekt odbudowy Teatru. Pierwszą nagrodę zdobył zespół Bohdana Pniewskiego. Do końca 1960 roku zakończono stan surowy, a w 1964 roku prace budowlane i instalacyjne.
Teatr Wielki otwarto uroczystym koncertem w dniu 19 listopada 1965 roku. Po otwarciu Teatr był nie tylko największym lecz także najnowocześniejszym i najbardziej funkcjonalnym obiektem teatralnym stwarzającym największe możliwości inscenizacyjne. W miarę upływu lat, dla dorównania nowym standardom, modernizowano teatr, a dla wzbogacenia repertuaru utworzono salę kameralną i nowe sale prób reżyserskich i baletowych, a także poprawiono parametry akustyczne głównej sali.
Powierzchnia całkowita: 11 500 m2
Czas skanowania: 10 dni / 1 osoba
Czas przygotowania chmury punktów: 10 dni / 1 osoba
Czas modelowania (model 3D + dokumentacja 2D): 100 dni / 4 osoby
Pałac w Oborach
Dwór w Oborach to XVII-wieczna magnacka rezydencja położona na skraju rezerwatu przyrody w Oborach, niedaleko Konstancina-Jeziorny.
Jest jednym z nielicznych i najpiękniejszych na Mazowszu przykładów zachowania architektury dworskiej. Wyjątkowość miejsca podkreśla rozległy i przepiękny stary park z unikatowym drzewostanem i okalające pałac stawy. To wszystko tworzy wyjątkową atmosferę, pozwalającą oderwać się na chwilę od zgiełku dużego miasta.
Jego pierwszymi właścicielami byli najprawdopodobniej Oborscy, od których wywodzi się nazwa miejscowości. W latach 1948-2015 we dworze mieścił się Dom Pracy Twórczej im. Bolesława Prusa, w którym bywali najwybitniejsi polscy pisarze i poeci. W lipcu 2015 roku wrócił do rodzinnego majątku spadkobierczyni Potulickich. W styczniu 2020 roku oborska perła architektury została zakupiona przez Fundację Rodziny Staraków, która planuje przeprowadzić generalny remont i rewitalizację parku i budynków.
Powierzchnia całkowita: 4000 m2
Czas skanowania: 3 dni / 1 osoba
Czas przygotowania chmury punktów: 3 dni / 1 osoba
Czas modelowania (model 3D + dokumentacja 2D): 20 dni / 4 osoby

Teatr Wielki w Warszawie

Pałac w Oborach
Wieża Radziejowskiego we Fromborku
Dzwonnica z przełomu XVI i XVII wieku, zwana również Wieżą Radziejowskiego, zbudowana została w stylu gotycko-barokowym. Stanowi najwyższy punkt Wzgórza Katedralnego we Fromborku.
Choć wieża stanowi element zabudowań katedralnych na wzór włoski, wzniesiona została w pewnym oddaleniu od samej katedry.
Swoje miano wieża zawdzięcza biskupowi Michałowi Radziejowskiemu, który zlecił nadbudowanie jej na starszej części muru – ośmiobocznej bastei – służącej do ustawiania działa. Wieża spłonęła w 1945 r., jednak została odbudowana na początku lat 70. ubiegłego wieku.
Wewnątrz uwagę zwiedzających przyciąga tajemnicza metalowa kula, majestatycznie poruszająca się na stalowej lince. To unikatowe wahadło Foucaulta, służące do naocznego stwierdzenia obrotowej natury Ziemi. Nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego fizyka, który jako pierwszy wykonał to doświadczenie w 1851 roku. W przyziemiu dzwonnicy mieści się planetarium. Na wysokości 70 m n.p.m. znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Fromborka i okolic.
Powierzchnia całkowita: 2500 m2
Czas skanowania: 2 dni / 1 osoba
Czas przygotowania chmury punktów: 3 dni / 1 osoba
Czas modelowania (model 3D + dokumentacja 2D): 15 dni / 4 osoby
Pałac Małachowskich w Nałęczowie
Barokowy pałac Małachowskich jest największym zabytkiem Nałęczowa. Jest położony w Parku Zdrojowym, w jego wschodniej części.
Pałac wybudowany został przez Stanisława i Mariannę Małachowskich w drugiej połowie XVIII wieku. Stanął na miejscu dawnego domu Pańskiego, którego część została wykorzystana przy budowie Pałacu. Projekt przygotował architekt królewski Ferdynand Nax.
W czasie II wojny światowej pałac w dużej mierze został zniszczony. Dzięki rekonstrukcji, jaka miała miejsce w latach 1957- 1961 pałac powrócił do swojej dawnej świetności. Dzisiaj możemy podziwiać jego piękne rokokowe oraz klasycystyczne wnętrza.
Pałac w latach 1882-1910 był zamieszkiwany przez Bolesława Prusa, który w tamtym czasie spędzał w nim wakacje. W chwili obecnej mieści się tu Muzeum Bolesława Prusa, za sprawą profesora dr Feliksa Araszkiewicza, który był pomysłodawcą tego dzieła.
Powierzchnia całkowita: 1300 m2
Czas skanowania: 0 dni*
Czas przygotowania chmury punktów: 10 dni / 1 osoba
Czas modelowania (model 3D + dokumentacja 2D): 20 dni / 4 osoby
*brak informacji – skanowanie obiektu wykonane przez inną firmę skanerem Faro

Wieża Radziejowskiego we Fromborku

Pałac Małachowskich w Nałęczowie
Zabytkowy Dworzec w Rokicinach
Stacja kolejowa w Rokicinach istnieje od roku 1846. W tamtym czasie był to odcinek żelaznej drogi Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Stacja służyła głównie jako punkt przeładunkowy towarów do Łodzi i Tomaszowa. Istniały plany rozbudowy węzła, jednakże ówczesny właściciel dworu w Rokicinach nie chciał odsprzedać potrzebnych na ten cel dość sporych powierzchni gruntu. W 1848 roku wybudowano nieopodal stacji zajazd poczty konnej, którą dalej rozwożono towary.
Do dziś zachował się zabytkowy, okazały budynek dworca pamiętający czasy Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.
Powierzchnia całkowita: 1400 m2
Czas skanowania: 1 dzień / 2 osoby
Czas przygotowania chmury punktów: 2 dni / 1 osoba
Czas modelowania (model 3D + dokumentacja 2D): 4 dni / 4 osoby
Zabytkowy Dworzec w Skierniewicach
Skierniewicki dworzec to jeden z najlepiej zachowanych obiektów trasy dawnej kolei Warszawsko-Wiedeńskiej wzniesiony w 1874 r. na podstawie projektu znanego architekta Jana Heuricha.
Budynek dworca spłonął w 1914 r. został jednak odbudowany. Przetrwał II wojnę światową. Po wojnie został otynkowany z zewnątrz. Zabieg ten spowodował zmianę charakteru architektonicznego budynku. W 1954 r. na ścianach hali kasowej wykonano socrealistyczne obrazy w technice sgraffita. W kolejnych polach rozmieszczone zostały sceny z fabryki ciągników Ursus, prace nad planem Warszawy, żniwa, sceny z budowy kolei oraz motyw robotnika i kołchoźnicy. Sceny wiązał podpis Kultura i sztuka – to najwspanialszy środek zbliżenia między narodami.
W 2003 r. przeprowadzono generalny remont budynku dworca. W zakresie prac było m.in. zdjęcie tynków z elewacji, oczyszczenie cegły, które ostatecznie przywróciły wygląd zewnętrzny dworca zgodnie z oryginalnym projektem z końca XIX w.
Powierzchnia całkowita: 800 m2
Czas skanowania: 1 dzień / 1 osoba
Czas przygotowania chmury punktów: 2 dni / 1 osoba
Czas modelowania (model 3D + dokumentacja 2D): 4 dni / 4 osoby

Dworzec w Rokicinach

Dworzec w Skierniewicach
Radioteleskop RT4
Największy radioteleskop w Polsce i w Środkowo- Wschodniej Europie znajduje się w Centrum Astronomii w Piwnicach, które jest częścią Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
RT 4 Kopernik został oddany do użytku w 1994 r. Waży około 600 ton, a jego średnica zwierciadła ma długość 32 m. Stanowi istotny wkład Polski w międzynarodowy program obserwacji astronomicznej. Jest on częścią europejskiej sieci VLBI (t.j. radiowej interferometrii wielkobazowej). VLBI to jedna z najbardziej zaawansowanych technik obserwacji astronomicznych pozwalająca na tworzenie najdokładniejszych obrazów obiektów w kosmosie. Realizacja tej techniki wymaga współpracy radioteleskopów na całym kontynencie.
Powierzchnia całkowita: n/d
Czas skanowania: 1 dzień / 1 osoba
Czas przygotowania chmury punktów: 2 dni / 1 osoba
Czas modelowania (model 3D + dokumentacja 2D): n/d
