SKANOWANIE LASEROWE 3D

Praca z chmurami punktów

Skanowanie laserowe budynków

Skanowanie laserowe 3D to skuteczna metoda pozyskiwania szczegółowych informacji o kształcie, wymiarach pomieszczeń, obiektów i całych budynków w bardzo krótkim czasie. Ta technika umożliwia zdalną identyfikację blisko miliona punktów na sekundę. Dodatkowo, dla każdego z tych punktów określone są parametry intensywności odbitego sygnału i koloru, co pozwala uzyskać realistyczną wizualizację. Po imporcie do wirtualnej przestrzeni, te punkty tworzą tzw. „chmurę punktów”.

Najważniejszą zaletą skanowania laserowego jest nie tylko bardzo wysoka dokładność pomiarów, ale także relatywnie krótki czas ich pozyskiwania. Dzięki tej technologii można zmierzyć nawet kilkanaście tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, takiej jak hala, w ciągu jednego dnia, osiągając przy tym dokładność rzędu +/- 2 mm. Ponadto, zasięg pomiaru z pojedynczego stanowiska może wynieść nawet 340 metrów! Przewaga nad tradycyjnymi metodami pomiarowymi jest ogromna.

Do czego wykorzystujemy skanowanie laserowe w naszej pracowni?

Przede wszystkim skanowanie laserowe 3D jest podstawą opracowania wszystkich inwentaryzacji architektonicznych budynków które wykonujemy, niezależnie od ich gabarytów, dzięki czemu wiemy o każdej niedoskonałości geometrycznej analizowanego obiektu.

W jaki sposób można wykorzystać chmury punktów i skanowanie laserowe?
  • Wszelkiego rodzaju prace pomiarowe budowli, gdzie zależy nam na dokładności, precyzji i czasie.
  • Podkład do pracy w programach typu CAD 2D (np. AutoCAD, ZWCAD), gdzie zapisana do formatu DWG chmura punktów stanowi referencje geometryczne 2D otoczenia lub budynku, który podlega przebudowie/rozbudowie/renowacji.
  • Trójwymiarowa referencja 3D do pracy w programach typu BIM (np. Archicad, Revit, Tekla, Vectorworks, Allplan, Sketchup), gdzie zapisana do formatu e57, XYZ, RCP, LAS lub innego podobnego stanowi wizualizacje 3D otoczenia lub budynku który podlega przebudowie/rozbudowie/renowacji.
  • Źródło bardzo dokładnych danych niezbędnych do wykonania inwentaryzacji architektonicznej budynku. Taką inwentaryzacje architektoniczną bazującą na skanowaniu laserowym można zamówić bezpośrednio w naszej pracowni, ale również można ją wykonać we własnym zakresie, a nam zlecić przygotowanie chmury punktów.
  • Archiwizacja postępu prac budowlanych
  • Badanie płaskości powierzchni elementów budowli
  • Badanie pionu i poziomu elementów budowli
  • Podstawa opracowania dokumentacji powykonawczej budynku
Łączymy skanowanie laserowe z nalotami dronem

Skanowanie laserowe świetnie sprawdza się w połączeniu z nalotami specjalistycznym dronem do zadań geodezyjnych. Dachy i jego zakamarki, to miejsca gdzie przeprowadzane prace pomiarowe są najtrudniejsze, ale i najbardziej czasochłonne w wykonaniu, stąd też optymalizacja tego procesu to istotny kamień milowy każdej rozwojowej pracowni typu „ScanToBIM”. Dzięki zastosowaniu specjalistycznego drona DJI Matrice 300RTK z dedykowaną dla pomiarów geodezyjnych kamerą RGB Zenmuse P1 tworzymy bardzo dokładne i szczegółowe chmury punktów elewacji i dachu budynku oraz jego otoczenia, a dane te łączymy z danymi ze naziemnego skaningu laserowego 3D. Rozwiązanie to przede wszystkim poprawia bezpieczeństwo pracy, znacznie skraca czas prac pomiarowych, ale też zapewnia kompletność danych.

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami, a chętnie udzielimy Ci bardziej szczegółowych informacji.
Chmura punktów ze skanera / chmura punktów z drona
Chmura ze skaneraChmura z drona
Wysoka wydajność pracy

Zależy Ci aby pomiar budowli był wykonywany bardzo dokładnie, a jednocześnie szybko i bezinwazyjnie? Stosowane przez nas skanery laserowe 3D marki Trimble, to niezastąpiona wydajność i dokładność pomiaru nawet przy dużych odległościach, a możliwość pracy kilkoma urządzeniami jednocześnie wraz ze specjalistycznym dronem sprawia, że w ciągu dnia potrafimy pozyskać precyzyjne dane z naprawdę dużych obszarów lub budynków o bardzo skomplikowanej bryle i trudnej lokalizacji.

Koszt usługi skanowania laserowego 3D ustalany jest indywidualnie, ale dla większości budynków mieści się w przedziale od 1 – 5 zł za każdy m2 powierzchni budynku. W przypadku hal wielkopowierzchniowych cena za każdy m2 powierzchni jest poniżej 1 zł.

Przykłady realizacji