Cyfrowa transformacja stacji elektroenergetycznej
Cyfrowy model stacji elektroenergetycznej stworzony na podstawie dokumentacji projektowej to precyzyjne odwzorowanie każdego elementu. Dynamiczny rozwój technologii cyfrowych daje coraz więcej możliwości w zakresie digitalizacji procesów projektowych. Pozwala to nie tylko na lepszą wizualizację inwestycji, ale również na efektywniejsze zarządzanie projektami na każdym etapie ich realizacji. Jednym z naszych ostatnich zadań było stworzenie cyfrowego modelu stacji elektroenergetycznej. Celem każdego z realizowanych przez nas projektów jest osiągnięcie najwyższych standardów oraz oczekiwań naszych klientów. Tak było również i w tym przypadku.
Wykonanie cyfrowego modelu stacji elektroenergetycznej na podstawie dokumentacji projektowej
Punktem wyjścia w naszych pracach była istniejąca już dokumentacja projektowa stacji elektroenergetycznej. Naszym zadaniem było przekształcenie tradycyjnych rysunków oraz schematów w kompleksowy model 3D. W naszych pracach posłużyliśmy się oprogramowaniem Archicad27. Oferuje ono zaawansowane narzędzia do modelowania BIM.
Na czym polegało opracowanie cyfrowego modelu stacji elektroenergetycznej?
Stworzenie cyfrowego modelu stacji elektroenergetycznej wymagało precyzyjnego odwzorowania każdego z elementów infrastruktury. Ogromnym wyzwaniem było zapewnienie dokładności wizualnej, ale również zawarcie w nim wszystkich niezbędnych danych technicznych. Cyfrowy model stacji elektroenergetycznej umożliwił dalsze prace projektowe oraz koordynacyjne.
Elastyczne rozwiązania dopasowane do potrzeb klientów
Po zakończeniu prac w Archicad27 wyeksportowaliśmy model do trzech różnych formatów według wymagań naszego klienta. W przypadku projektowania interoperacyjność odgrywa bardzo ważną rolę. Przygotowany przez nas model został przygotowany w trzech różnych formatach:
– IFC – jest to standardowy format wymiany danych w środowisku BIM, który umożliwia współpracę pomiędzy różnymi platformami,
– RVT – jest to jeden z bardziej popularnych formatów często wykorzystywany przez zespoły projektowe oraz budowlane,
– SKP – format, który daje ogromne możliwości w zakresie wizualizacji zwłaszcza w projektach koncepcyjnych.
Dlaczego cyfrowe modelowanie jest tak ważne?
Zastosowanie cyfrowych modeli w projektowaniu przynosi wiele korzyści. Na bardzo wczesnym etapie pozwala na wykrywanie ewentualnych kolizji pomiędzy różnymi elementami projektu. Dzięki temu jesteśmy w stanie minimalizować kosztowne poprawki. Modele tego typu ułatwiają wizualizację całego obiektu. Jest to bardzo pomocne dla zespołów projektowych oraz inwestorów, którzy w ten sposób są w stanie lepiej zrozumieć jaką formę przybierze dany projekt.