
Pałac Małachowskich w Nałęczowie
Czym się zajmujemy?
Zajmujemy się kompleksowym wykonywaniem szczegółowych modeli 3D na potrzeby budownictwa mieszkaniowego, przemysłowego, usługowego i użyteczności publicznej. Cały proces tworzenia projektów oparty jest na innowacyjnej technologii BIM.
Tworzone przez nas modele BIM-owe cechują się wysoką dokładnością dzięki wykorzystaniu dedykowanych dla danej branży narzędzi BIM
Jak wspieramy architektów i inwestorów?










Architekci
i inwestorzy

Projektanci branżowi

Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie
Czym jest BIM?
Obecnie skrót BIM jest najczęściej rozwijany jako Building Information Model, czyli Model Informacyjny (Cyfrowy) Budynku. Natomiast u źródeł terminu BIM, czyli innowacyjnej technologii cyfrowego budownictwa, leży określenie Building Information Modeling, czyli Modelowanie Informacji o Budynku. Spotyka się również rozwinięcie skrótu BIM jako Building Information Management, czyli Zarządzanie Informacją o Budynku. Model Informacyjny Budynku to nic innego jak baza informacji. Modelowanie Informacji o Budynku to z kolei proces, który pozwala zbierać, modelować i zarządzać tą informacją.
Należy przy tym pamiętać, że słowo building nie oznacza tylko typowego budynku. BIM dotyczy dowolnego obiektu budowlanego: kubaturowego (budynki mieszkalne, biurowce czy szpitale), liniowego (drogi, autostrady, linie kolejowe, sieci przesyłowe naziemne i podziemne), przemysłowego (instalacje i ciągi technologiczne wraz z infrastrukturą), mostów, wiaduktów czy lotnisk. BIM nie dotyczy więc jedynie budynków, ale wszystkich obiektów budowlanych. Często – jak w książce Finitha Jernigana, Big BIM, little bim – stosuje się określenie „duży BIM” w odniesieniu do modelu cyfrowego oraz „mały BIM”, kiedy mówimy o zarządzaniu informacją. Model cyfrowy to baza danych, która powinna zawierać wszystkie informacje opisujące dany obiekt budowlany: dane geometryczne, cechy fizyczne, cechy funkcjonalne, dane kosztowe, parametry techniczne, dane konieczne do zapewnienia konserwacji wyposażenia obiektu, dane dotyczące zapotrzebowania na media itp.
BIM to też proces, dzięki któremu w komputerze powstaje wirtualny model planowanego lub istniejącego obiektu budowlanego. Na etapie projektowania model ten jest wykorzystywany do różnorodnych analiz, przeprowadzania symulacji budowy (dla obiektów nowych) lub remontów (dla obiektów istniejących). Dzięki modelowi można zaprojektować efektywną i efektowną architekturę oraz przewidzieć jej wpływ na proces budowy lub parametry użytkowe obiektu.

Korzyści BIM
Korzystając z modelu zgodnego z BIM-em, można dobrać optymalne rozwiązania konstrukcyjne, technologiczne, logistyczne, przeanalizować koszty i harmonogram realizacji, wychwycić kolizje projektowe i kolizje montażu.
Co ważne, model BIM stworzony na etapie projektowania nowego obiektu lub inwentaryzacji obiektu istniejącego, powinien „żyć” i być cały czas wiernym odwzorowaniem obiektu rzeczywistego. To tak jakbyśmy obok istniejącego budynku stworzyli w komputerze budynek wirtualny, ściśle powiązany za jego rzeczywistym „bratem”. Każda planowana zmiana rzeczywistości (remont, przebudowa, planowa wymiana urządzenia) powinny mieć najpierw odzwierciedlenie w modelu, a dopiero – po sprawdzeniu jak ta zmiana wpływa na obiekt wirtualny – uruchamiany byłby proces remontu, przebudowy czy wymiany urządzenia w obiekcie rzeczywistym. Również wszelkie zmiany w obiekcie, które nie były wcześniej planowane i wprowadzone do modelu, powinny znaleźć w nim swoje odzwierciedlenie. Dzięki temu cały czas będziemy dysponowali aktualną i pełną informacją, umożliwiającą efektywne zarządzanie.
BIM jest narzędziem o wielu zastosowaniach, specyficznych dla każdej fazy inwestycji budowlanej. Dlatego analizując korzyści, jakie może przynieść BIM, należy zawsze zdefiniować obszar, w jakim ma być on wykorzystywany: czy tylko na etapie projektowania, czy też może dodatkowo podczas budowy albo też użytkowania obiektu.
BIM w praktyce – standardy / wdrożenia / case study
Dariusz Kasznia, Jacek Magiera, Paweł Wierzowiecki
Źródło: Wydawnictwo PWN

Sprawdź jak wygląda dostępna dla każdego prezentacja modelu BIM i dokumentacji na przykładzie projektu wnętrz.

Archicad i BIMcloud to bezpieczna baza danych oraz serwer do pracy zdalnej
BIMcloud to przestrzeń dla architektów, managerów i inżynierów! BIMcloud jest wszechstronnym systemem, organizującym pracę zespołów projektowych „w chmurze” (prywatnej lub publicznej), umożliwiającym zdalną i wydajną pracę w programie Archicad w czasie rzeczywistym. To jedyny tak wydajny system na rynku!
Członkowie zespołu mogą rezerwować części projektu lub pracować na poszczególnych piętrach, przekrojach, elewacjach lub arkuszach, bez kolizji dzięki funkcji rezerwacji elementów.
Z łatwością możesz kontrolować i zarządzać uprawnieniami oraz funkcjami projektowymi każdego członka zespołu. BIMcloud zapewnia dodatkowo bezpieczeństwo danych, dzięki wielopoziomowym kopiom zapasowym.
Odkryj magię programów renderujących
Od projektu BIM do fotorealistycznej wizualizacji! Twórz wysokiej klasy wizualizacje za pomocą bezpośredniego połączenia Archicad + Twinmotion lub Lumion podczas pracy nad projektem BIM.
Twinmotion to najprostsze, najszybsze i najbardziej innowacyjne dwuplatformowe narzędzie do wirtualizacji, zanurzania się w przestrzeni 3D oraz eksplorowania wirtualnej rzeczywistości.
Program został opracowany z myślą o profesjonalistach z dziedziny architektury, budownictwa, urbanistyki i krajobrazu, bez względu na wielkość i złożoność opracowywanych przez nich projektów.