Skanowanie w budownictwie
Skanowanie jest technologią, która w ostatnim czasie zyskała ogromną popularność. Śmiało można stwierdzić, że wręcz zrewolucjonizowała przemysł budowlany. Dzięki swojej precyzji oraz szybkości zbierania danych stało się ono nieodzownym narzędziem na różnych etapach realizowania projektów budowlanych. Technologia ta wykorzystuje laser do rejestrowania dokładnych i szczegółowych danych przestrzennych dotyczących obiektów.
Możliwość przeprowadzania dokładnych pomiarów oraz inwentaryzacji terenu
Głównym celem skanowania laserowego w budownictwie jest przeprowadzenie dokładnych pomiarów terenowych. Doskonale znane nam metody geodezyjne mimo, iż nadal są skuteczne, nie są w stanie dostarczać nam tak dokładnych i szybkich wyników jak skanowanie laserowe. Atutem skanera laserowego jest możliwość skanowania w krótkim czasie dużych obszarów uzyskując chmurę punktów, która w sposób precyzyjny odwzorowuje topografię terenu. Uzyskane w ten sposób dane są niezbędne do projektowania budynków, dróg czy innych obiektów infrastrukturalnych.
Tworzenie modeli BIM
Technologia skanowania laserowego jest bardzo ważna z perspektywy tworzenia modeli BIM –Building Information Modeling. Są one cyfrowym odwzorowaniem fizycznych oraz funkcjonalnych cech budynku. Skanowanie laserowe umożliwia pozyskiwanie szczegółowych danych, które można wykorzystać do tworzenia dokładnych modeli 3D. Dzięki nim możliwa jest koordynacja różnych zespołów projektowych i wykonawczych. Pozwala to skuteczniej zarządzać projektem na każdym etapie jego realizacji.
STAN DESIGN skanowanie laserowe na najwyższym poziomie
Skanowanie laserowe w budownictwie jest narzędziem, które znacząco przyspiesza badania terenowe przy jednoczesnym podniesieniu jakości świadczonych usług. Zyskujące coraz większą popularność, staje się wyznacznikiem standardu wykonywania pomiaru. Umożliwia precyzyjne odwzorowanie budynków i otaczającego terenu w formie cyfrowej, co usprawnia proces projektowania i modernizacji.