Kolej Linowa Kasprowy Wierch

Szczegóły:

Lokalizacja: Kuźnice, Zakopane

Powierzchnia całkowita: 2442 m2 / 4135 m2 (pow. zabudowy / powierzchnia całkowita)

Czas skanowania: 4 dni / 4 osoby

Czas modelowania: 4 miesiące / 3 osoby

Kompleks obiektów, będący jedyną w Polsce wysokogórską koleją linową, składa się z trzech budynków rozmieszczonych na trasie o długości blisko 4,3 km. Ostatnia stacja, usytuowana zaledwie 26 m poniżej szczytu Kasprowego Wierchu, wraz z sąsiadującym Obserwatorium Meteorologicznym, stanowi najwyżej położone budynki w kraju.

Budowa Kolei Linowej w Zakopanem w latach trzydziestych XX w. była wyjątkową inwestycją. Inicjatorem przedsięwzięcia był pasjonat narciarstwa, ówczesny prezes Polskiego Związku Narciarskiego i wiceminister transportu inż. Aleksander Bobkowski. Wiosną 1934 r. rozpoczęły się studia terenowe i pomiary mające na celu ustalenie trasy kolei, natomiast latem 1935 r. podjęto decyzję o jej budowie. Od 24 lipca 1935 r., gdy ustanowiono kierownictwo budowy, do pierwszego wjazdu pasażerów na szczyt 15 marca 1936 r. minęło zaledwie 235 dni.

6 maja 2007 r. odbył się ostatni kurs najstarszej w Europie kolei linowej przed jej gruntownym remontem, który zakończono w grudniu tego samego roku.

Wykonane modele

Zdjęcia z realizacji