Wieża Radziejowskiego

Szczegóły:

Lokalizacja: Frombork

Powierzchnia całkowita: 2500 m2

Czas skanowania: 2 dni / 1 osoba

Czas przygotowania chmury punktów: 3 dni / 1 osoba

Czas modelowania (model 3D + dokumentacja 2D): 15 dni / 4 osoby

Dzwonnica z przełomu XVI i XVII wieku, zwana również Wieżą Radziejowskiego, zbudowana została w stylu gotycko-barokowym. Stanowi najwyższy punkt Wzgórza Katedralnego we Fromborku.

Choć wieża stanowi element zabudowań katedralnych na wzór włoski, wzniesiona została w pewnym oddaleniu od samej katedry.
Swoje miano wieża zawdzięcza biskupowi Michałowi Radziejowskiemu, który zlecił nadbudowanie jej na starszej części muru – ośmiobocznej bastei – służącej do ustawiania działa. Wieża spłonęła w 1945 r., jednak została odbudowana na początku lat 70. ubiegłego wieku.

Wewnątrz uwagę zwiedzających przyciąga tajemnicza metalowa kula, majestatycznie poruszająca się na stalowej lince. To unikatowe wahadło Foucaulta, służące do naocznego stwierdzenia obrotowej natury Ziemi. Nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego fizyka, który jako pierwszy wykonał to doświadczenie w 1851 roku. W przyziemiu dzwonnicy mieści się planetarium. Na wysokości 70 m n.p.m. znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Fromborka i okolic.

Wykonane modele

Zdjęcia z realizacji